Náš Domov

Súčasnosť

Súčasnosť

Radava je malebná slovenská dolniacka obec ležiaca na pohľadnom západnom úbočí Hronskej pahorkatiny, 10 km východne od Šurian. Obec a jej okolie má poľnohospodársky charakter.

Radava – pohľad na obec v zime

Obec je zriaďovateľom malotriednej základnej školy, ktorú navštevujú deti prvého až štvrtého ročníka a celodennej materskej školy so školskou jedálňou. V rámci poskytovania sociálnych služieb starším obyvateľom obec prevádzkuje obecnú kuchyňu. Ďalej spravuje obec dom smútku s cintorínom a obecný športový klub s knižnicou. Lekársku stanicu v obci prevádzkujú dvaja lekári a to obvodná detská lekárka a obvodná lekárka pre dospelých.


Radava – letecký pohľad na kostol

 V obci nájdete dva rímsko-katolícke kostoly (kostol Ducha Svätého je barokový z roku 1700 a druhý farský kostol sv. Cyrila a sv. Metoda je moderný z roku 1970), historickú drevenú zvonicu, skupinu 9 chránených stromov lipy malolistej, kultúrny dom, nový športový areál, oddychovo-relaxačnú zónu s množstvom zelene a lavičiek, s detským ihriskom a altánkom. V centre obce obec zriadila drevenú galériu sôch znázorňujúcich ľudí pri tradičných prácach a remeslách.

Obec má vybudovaný vodovod a je splynofikovaná. Na severnom okraji obce sa nachádza rýchliková železničná trať Radava – letecký pohľad na kostol Nové Zámky – Zvolen s vlakovou zástavkou. Autobusy premávajú v obci na trase Nové Zámky – Dedinka, Nové Zámky – Trávnica a Dolný Ohaj – Vráble. Obec je členom Združenia obcí Termál so sídlom v Podhájskej a Združenia obcí pre Trvalo udržateľné nakladanie s odpadmi so sídlom v Palárikove. Od Termálneho kúpaliska v Podhájskej je obec vzdialená 2 km západným smerom. Cesta na Podhájsku autom, autobusom, či vlakom trvá najviac 5 minút. Pešo po vyznačenom chodníku sa to popod les a vinohrady dá zvládnuť za 25 minút. Obec má vybudovaný cestný obchvat, ktorý ju výrazne odbremeňuje od cestnej premávky. A keďže i železnica vedie okrajom obce, v obci prevažne vládne kľud a pohoda. Ak všetky tieto fakty zhrnieme a pridáme k nim upravené verejné priestranstvá v strede obce, razom sa z Radavy stáva atraktívna lokalita na ubytovanie pre kúpeľných turistov navštevujúcich Termálne kúpalisko v Podhájskej.


Radava – letecký pohľad na obec

Ubytovať sa možno v penziónoch hotelového alebo rodinného typu, v chatách rôzneho druhu alebo na súkromí. K dispozícii je viac ako 600 lôžok. Dva veľké penzióny hotelového typu (Penzión Lagáň a Penzión Iveta), okrem štýlového ubytovania, ponúkajú reštauráciu, soľnú jaskyňu, záhradný gril, pivnicu s dobrým domácim vínom, konferenčné miestnosti, salóniky, nekryté bazény, sauny, vírivky, jakuzi, perličkový kúpeľ, masáže, krytú športovú halu, tenisový kurt s umelým povrchom, plážový volejbal, posilovňu, bowling, biliard, stolný tenis, internet a i. Svoje služby okrem nich ponúka obchod s potravinami a zmiešaným tovarom, ktorý je počas letných mesiacov otvorený denne, predajňa drogérie, diskont s textilom, pošta, pohostinstvo s občerstvením, hostinec a vináreň. Pokrytie tu majú všetci traja mobilní operátori. Pripojenie k internetu ponúkajú viacerí poskytovatelia týchto služieb. V celej obci je nainštalovaná pevná optická sieť. Severne od obce sa nachádza areál Poľnohospodárskeho družstva Podhájska – Radava a to stredisko Radava. Okolie obce sa nachádzajú početné záhumienky na ktorých súkromno hospodáriaci roľníci pestujú zeleninu.


Radava – letecký pohľad na stred obce

Chotár obce a jeho široké okolie ponúka možnosť turistiky a cykloturistiky v rázovitej zvlnenej krajine po rekreačných trasách, z ktorých sú nevšedné výhľady na Podunajskú nížinu. Sponad Panských vinohradov je vidieť mestá Šurany, Nové Zámky, Nitra, Hurbanovo, Šaľa, Komárno a Štúrovo, AE Mochovce a ďalekohľadom tiež televízny vysielač Kamzík na Kolibe.


Spokojný zákazník nového obchodu. :)

DSC_0694